Сьогодні: Пт, 03-05-2024    20:59:28
Головна » Публікації » Інтернет

Фінансові поради та правила у 2022 році. Запитання та відповіді


Зміст
  1. Правило особистого бюджету «50/30/20»
  2. Банківська картка з чіпом. Безпечна технологія для користувача
  3. Що таке ПІН-код? Як він захищає банківську картку?
  4. Чому варто передбачати в бюджеті витрати на спонтанні покупки?
  5. Чи реально вийти на пенсію в 30 років? Історія родини Мак Карри
  6. Що таке фінансова свобода?
  7. Як Фонд розраховує гарантовану суму у випадку виведення банку з ринку?
  8. Чи гарантуються Фондом кошти за ощадними та депозитними сертифікатами?
  9. Безкоштовна мережа Wi-Fi та безпека банківської картки
  10. Коли можна витратити гроші, відкладені до резервного фонду?
  11. Фінансові помилки, які можуть зруйнувати стосунки
  12. Навіщо нам створювати сімейний капітал?
  13. Довідка про систему гарантування вкладів: актуальна інформація
  14. Які кошти не відшкодовує Фонд гарантування?
 

Правило особистого бюджету «50/30/20»



 

Приблизно за тиждень до зарплати більшість людей задається питаннями: а де ж мої гроші з минулого місяця, куди вони так швидко зникли? Щоб з вами цього не відбувалося, сьогодні розповімо про те, що собою являє правило «50/30/20» – гроші на обов’язкові витрати, заощадження і стиль життя, та як правильно планувати свій бюджет, щоб не вибиватися з фінансової стабільності.

Правило «50/30/20» — спосіб бюджетування, розроблений американською сенаторкою та експерткою з питань банкрутства Елізабет Уоррен. Необхідно розділити ваш місячний дохід на 3 частини — 50% на базові потреби, 30% на приємні штуки та 20% на довгострокові заощадження.

Не потрібно рахувати складні відсотки для того, аби уже зараз почати розподіляти власний бюджет. Якщо ви початківець та хочете управляти особистими фінансами та почати заощаджувати, спробуйте правило «50/30/20» для ведення бюджету.

Як воно працює?

Спершу встановлюється цифра вашого місячного доходу з вирахуванням податків. Сукупний дохід розділяєте на три категорії:

  • 50% — потреби
  • 30% — бажання
  • 20% — заощадження

Важливо чітко виокремити різницю між потребами та бажаннями. Можна легко сплутати необхідний мінімум із додатковими витратами «для себе».

Основні або базові потреби – те, без чого просто не обійтись у повсякденному житті та за що необхідно буде регулярно платити кожен місяць:

  • кредити та борги;
  • оренда житла, комуналка;
  • платіжки за інтернет, телевізор, мобільний зв’язок;
  • плата за проїзд або утримання автомобіля;
  • планові витрати на лікування;
  • їжа.

30% ваші забаганки-бажання – це те, без чого можна прожити, але не дуже й хочеться. Приємні речі, як похід у кіно, обід у ресторані, нові гаджети, аксесуари та взуття, квитки на гру, різні делікатеси та розваги. Наприклад: вам може бути потрібне нове пальто, адже старе уже зносилося перед початком сезону. Але якщо ви купуєте додаткове нове пальто – це уже забаганка.

20% від зарплати підуть на заощадження, майбутню пенсію, формування фінансової подушки безпеки або інвестування. Найефективніше – зробити ваші заощадження автоматичними. Якщо у вашої картки є можливість увімкнути автоматичне переведення певної суми на депозит або скарбничку – зробіть це, щоб заощадити свій час і не піддаватися спокусі все витратити.

Які ж у правила плюси та мінуси?

➖ Варто зауважити, що у правила «50/30/20» є кілька недоліків. Такий бюджет не підходить тим, у кого більша частина грошей йде на погашення кредиту, освіту, оренду житла.

➖ Також, якщо ви ведете сімейний бюджет, варто заздалегідь обговорити з партнером, що для вас «Забаганка», а що – «Потреба», адже в різних людей може бути різний погляд на такі речі.

➕ Головний плюс способу в тому, що він дійсно дуже простий, тож підійде підліткам, молодим фахівцям та початківцям на полі особистих фінансів. Використання правила «50/30/20» дає змогу розслабитись, не думати над кожною копійкою і вчить розподіляти гроші автоматично. А ще – це хороший початок для тих, хто шукає різні способи самодисципліни.

Такий спосіб ідеально підходить тим, хто робить перші кроки на шляху фінансової грамотності. Вам не потрібні схеми, формули, аналітика – лише простенька формула розподілу грошей.

Чому варто почати з правила «50/30/20»?

Воно добре підходить для створення звички ведення бюджету, вчасної сплати боргів та створення заощаджень. Алгоритм простий і зрозумілий, хоча може мати свої особливості залежно від доходу та стилю життя.

З правилом «50/30/20» ви точно будете свідоміше ставитися до грошей, ніж без нього. Воно допоможе бачити, де ви витрачаєте більше, ніж потрібно.

 

Банківська картка з чіпом. Безпечна технологія для користувача


Як виглядає ця банківська картка? Картка з чіп-технологією має вбудований мікрочіп для проведення основних операцій з карткою. Таку картку ви не проводите через зчитувальний пристрій, а вставляєте у термінал стороною, на якій розташовано чіп. Картка з чіп-модулем ефективно захищає від шахрайських операцій, за винятком тих, які здійснюються через інтернет.

Також, картки з чіп-модулем є більш захищеними від підробки, бо мають складніший алгоритм захисту на відміну від картки з магнітною смугою.

Навіть якщо шахраї отримають дані з магнітної смуги чіпованої картки та ПІН-код, вони не зможуть використовувати її в банкоматах. Цей захист можливий завдяки тому, що банкомат під час проведення операції за карткою з чіп-технологією, ідентифікує, що картка обладнана чіпом та під час транзакції передаються унікальні дані, які не можуть повторно використовувати шахраї. На звичайній пластиковій картці інформація зашифрована на магнітній смузі і шахраї можуть її скопіювати.

У чому додаткові переваги чіпованих карт?

Переваги карток з чіп-технологією – це високий ступінь захисту інформації, зручна можливість проводити транзакції off-line, наприклад, коли терміналу не потрібно виходити на зв'язок з обслуговуючим банком. Чіп, розташований на картці, є фізично більш стійким до подряпин, інших механічних пошкоджень та вологи.

Чіповані картки є більш безпечними. Їх неможливо підробити.

Нові технології швидко змінюють світ – і зараз вже вийшли платіжні карти з використанням безконтактної технології NFC і оснащені NFC-чіпом мобільні телефони.

 

Що таке ПІН-код? Як він захищає банківську картку?


ПІН (персональний ідентифікаційний номер) – це чотиризначне число, яке фактично є паролем для вас, як утримувача карти, своєрідним електронним підписом. ПІН-код не має інших символів крім цифр, і це робить його простим та зручним для запам'ятовування.

Чому сталось саме так? Проста відповідь: те, що ПІН-код складається саме з цифр, зумовлено наявністю лише цифрової клавіатури у перших моделях банкоматів.

ПІН-код автоматично формується програмою персоналізації карток, а далі роздруковується на аркуші, що всередині конверта, який видається у запечатаному вигляді власнику картки. Дізнатися ПІН може лише людина, яка особисто відкриє конверт.

Існують також інші способи отримання ПІН-коду. В деяких банках запроваджена система миттєвого отримання електронного ПІН-коду у вигляді SMS-повідомлення на особистий номер телефону. Це робить процес отримання ПІН-коду ще більш безпечним та максимально спрощеним.

Зазвичай ПІН-код необхідний для ідентифікації законного утримувача карти, при отриманні грошей готівкою, інколи він потрібен при оплаті покупок у торгівельних мережах. Коли ви використовуєте ПІН-код при розрахунку у магазині, уважно слідкуйте за тим, щоб сторонні особи не побачили комбінацію цифр, яку ви набираєте. Теж саме стосується і користування банкоматом.

Ні в якому разі не варто записувати ПІН-код на банківській картці чи повідомляти його будь-кому.

Зверніть увагу! Не зберігайте ПІН-код разом із карткою. До сумних наслідків призводить звичка тримати у гаманці картку, а поруч із нею маленький аркуш паперу, на якому записано ПІН-код.

Краще за все запам'ятати свій ПІН-код.

Важливе правило безпеки: змінюйте ПІН-код до картки періодично.

Фахівці з безпеки користування банківськими продуктами радять це робити раз на 3 місяці. В разі виникнення ситуацій, коли є підозра, що ваш ПІН-код став відомий стороннім особам, необхідно змінити його негайно.

Якщо Ви забули Ваш ПІН-код, зверніться до банку, який видав вам картку. Працівники банківської установи допоможуть вам якнайшвидше вирішити це питання.
 

Чому варто передбачати в бюджеті витрати на спонтанні покупки?


Іноді імпульсивні покупки ми здійснюємо під впливом емоцій та спонтанних «швидких» рішень.

Саме такі витрати попередньо не заплановані у вашому бюджеті на місяць. Здається, що такі дрібні кошти не впливають ні на що. Але часто саме спонтанні покупки і поглинають більшу частину нашого бюджету.

Спонтанними покупками ми називаємо:

  • «швидка» їжа;
  • покупки через мобільні додатки та за рекламними посиланнями з пропозицією низької ціни;
  • акційні товари.


Буває, нам здається, що можна відмовитись від таких витрат але, насправді, можна зробити все навпаки – і запланувати в бюджеті спонтанні витрати.

Все одно ви не зможете повністю позбутися спокуси здійснювати імпульсивні покупки.

Такі витрати є для нас можливістю отримати задоволення миттєво. Ми витрачаємо кошти на такі речі дуже швидко і не можемо заощадити кошти для чогось більш значущого. Протистояти впливу реклами та акцій дуже складно.

Вам буде вистачати на заплановані витрати

Імпульсивні покупки часто залишаються неврахованими, тому в кінці місяця ми не може згадати куди поділись гроші.

Краще домовитись з собою, що ви формуєте статтю в бюджеті, яку необхідно враховувати, та визначити суми на інші категорії.

Визначте ліміт витрат та не витрачайте зайвого.

Важливо знати норму витрат та контролювати спонтанні витрати.

Як розрахувати оптимальну суму на витрати?

Впродовж місяця фіксуйте всі дрібні витрати у блокноті або телефоні.

Визначте, на що саме і скільки ви витрачаєте. Зі списку викресліть ті витрати від яких можете відмовитись.

Запитайте себе, чи можете ви дозволити собі саме такі витрати? Зафіксуйте комфортну для себе суму та передбачте її в особистому бюджеті. Наприклад, якщо ви витрачаєте на спонтанні покупки в місяць 2 000 гривень, але зможете зменшити її на 20% – ви заощадите 400 гривень. порахуйте, скільки виходить заощадити на рік?

Заощаджені кошти ви зможете використати для реалізації фінансових цілей.

Кошти, які будуть зекономлені, можна відкладати у «скарбничку» або на накопичувальний рахунок.

 

Чи реально вийти на пенсію в 30 років? Історія родини Мак Карри


Послідовники філософії FIRE виходять на пенсію в ранньому віці. Для цих людей вихід на пенсію виглядає, як новий етап життя, сповненого яскравими кольорами та цікавими подіями. Адже вони отримали свою фінансову свободу.

Що це за рух FIRE, в чому його концепція?

FIRE (Financial Independence, Retire Early) – абревіатура, значення якої перекладається як «фінансова незалежність – рання пенсія». Концепція даного руху зародилася вже більш як 20 років тому в США. Суть її полягає в мінімізації своїх витрат з метою інвестування певної суми доходу. Після формування фінансової подушки безпеки людина йде з роботи і починає жити на дивіденди від своїх накопичень. Прихильники цього руху намагаються отримати фінансову свободу 30-40 років в залежності від накопиченої суми і щомісячних витрат.

Джастін МакКаррі є одним із послідовників виходу на пенсію в ранньому віці. Як йому вдалося це зробити?

Ще з раннього віку він привчив себе заощаджувати та заробляти додаткові кошти. За допомогою інвестування створив свій сімейний капітал. Родина МакКаррі мешкає у Північній Кароліні (США). Після виходу на пенсію в 33 роки вони багато подорожують. Їх спосіб життя відрізняється економністю та скромністю, але це влаштовує, тому що вони мають фінансову свободу та не прив’язані до «роботи».

Вони розробили план дострокового виходу на пенсію відразу після закінчення коледжу. Джастін вважає, що потрібно бути готовим до того, що прийдеться коригувати план, але мати його обов’язково.

Такий стиль життя напевно підійде не кожному. Але, як один із варіантів, його можна розглядати. Це лише питання пріоритетів. Дійсно, скромні витрати на іграшки для дітей Джастіна повністю компенсуються тим, що батьки проводять майже весь час зі своїми дітьми вдома, на природі і в подорожах. Подорожі їм теж простіше планувати, тому що вони не прив’язані до роботи та відпусток, певного «високого» сезону.

Поради Джастіна тим, хто на початку шляху:

  • почніть зберігати й інвестувати рано, навіть якщо у вас не сформувалася конкретна мета;
  • не піддавайтеся тиску однолітків, які закликають вас поліпшити свій спосіб життя, тому, що ваш заробіток росте. Ваші однолітки можуть витрачати всі свої доходи, живучи одним днем, але чи потрібно вам це?
  • заощаджуйте та накопичуйте. Навіть якщо у вас не буде мільйона за десять років, у вас все одно буде набагато більше нуля.
 

Що таке фінансова свобода?


Всі мріють про неї. Вона така бажана та недосяжна. Деякі називають її фінансовою незалежністю. І кожен вкладає свій сенс в це поняття. Чому?

Тому що всі ми різні, і по-різному уявляємо своє життя мрії. І тому витрати теж будуть відрізнятись. Починати потрібно з того, як ви хочете прожити своє життя.

Розберімося, що ж означає цей термін, і як можна досягти фінансової свободи кожному з нас.

Фінансова свобода – це наявність ресурсів для досягнення мети вашого життя, без надмірної турботи про гроші. Або – це такий фінансовий стан, в якому доходи значно перевищують витрати та складаються переважно з пасивного доходу.


Чому не потрібно звертати увагу тільки на цифри? Багато з нас мріють стати мільйонерами. Але ви можете отримувати щомісячний дохід 1 000 000 гривень і  не мати фінансової свободи при цьому, тому що ваші щомісячні витрати можуть дорівнювати 1 100 000 гривень. В такому випадку не може бути і речі про свободу.

В ідеалі наші витрати повинні покриватися коштами від пасивного доходу. І немає різниці, скільки вони будуть складати: 10 000 гривень чи 100 000 гривень. До прикладу:

Витрати людини, яка перебуває у стані фінансової свободи, в місяць складають 10 тисяч гривень, її дохід від депозитів та інвестицій в місяць - також 10 тисяч гривень.

Кожен тепер може порахувати рівень власної фінансової свободи. Адже у кожного з нас є свій рівень витрат, тому і рівень фінансової свободи буде у кожного різний.

Якщо ви тільки починаєте свій шлях до фінансової свободи, ми радимо звернути увагу на створення особистого фінансового плану. Почніть з маленьких кроків:

  • з’ясуйте де зараз ви знаходитесь, в якому стані ваші фінанси.
  • проаналізуйте баланс ваших доходів та видатків, почніть вести бюджет, оптимізуйте витрати.
  • використовуйте правило «спочатку заплати собі», тобто відкладайте мінімум 10% від доходу на заощадження або створення фінансової подушки безпеки.


Через деякий час ви побачите перші результати своєї праці. Не зупиняйтеся та слідуйте далі. Розвивайте та покращуйте власні фінансові навички разом з нами.

 

Як Фонд розраховує гарантовану суму у випадку виведення банку з ринку?


Фонд гарантування вкладів – установа, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку!

Відповідно до статті 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», вкладом є кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського рахунку, банківського вкладу (депозиту), включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

Вкладники банків мають звертати увагу, що змінено правила розрахунку суми відшкодування коштів вкладників, стаття 26 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Кожному вкладнику Фонд гарантує відшкодування коштів, які були залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) в готівковій або безготівковій формі у національній або в іноземній валюті на умовах:

  • договору банківського рахунку;
  • договору банківського вкладу (депозиту);


Максимальна сума гарантованого відшкодування одній особі в одному банку незалежно від кількості рахунків складає 200 000 гривень.

Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані станом на кінець дня, що передує дню початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Гарантії Фонду поширюються на вклади в іноземній валюті, однак їх відшкодування здійснюється у гривні. Перерахунок валютних вкладів в національну валюту здійснюється за офіційним курсом НБУ, встановленим на кінець дня, що передує дню початку процедури виведення банку з ринку.

У попередній редакції закону ці розрахунки здійснювалися станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку.

Фонд гарантує кошти фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців й завжди виконує свої зобов’язання!

 

Чи гарантуються Фондом кошти за ощадними та депозитними сертифікатами?


З 01 липня 2021 р. запроваджено два нових інструменти – ощадні та депозитні сертифікати (раніше в Україні в обігу перебували ощадні (депозитні) сертифікати – іменні або на пред’явника), згідно Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки».

Ощадний сертифікат – це цінний папір, який підтверджує суму вкладу, внесеного в банк, і права вкладника (власника сертифіката) на одержання після спливу встановленого строку суми вкладу та процентів, встановлених сертифікатом, у банку, який його видав. Такі сертифікати можуть бути виключно ордерними та існують виключно у паперовій формі.

Депозитний сертифікат – це цінний папір, який підтверджує суму вимоги до банку, що дорівнює номінальній вартості відповідного сертифіката, і права власника сертифіката на одержання після спливу встановленого строку номінальної вартості сертифіката та відсоткового доходу (якщо виплата відсоткового доходу передбачена сертифікатом) у банку, який здійснив його емісію. Депозитні сертифікати банків є іменними цінними паперами та можуть існувати виключно в електронній формі.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», вкладом є кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського рахунку, банківського вкладу (депозиту), включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Фонд не відшкодовує кошти розміщені за ощадними та депозитними сертифікатами банків.

Водночас, Фонд і далі гарантує відшкодовування коштів за іменними ощадними (депозитними) сертифікатами банку, виданими до 30 червня 2021 року, незалежно від дати прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних або про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність".

 

Безкоштовна мережа Wi-Fi та безпека банківської картки


Сучасне життя складно уявити без Wi-Fi мережі. Згадайте перебування в аеропорту, на залізничному вокзалі чи  в кафе, на відпочинку в іншій країні – всюди ми маємо можливість скористатись безкоштовною мережею Wi-Fi. Безумовно, можливість мати безкоштовний доступ до інтернету будь-де – це зручно, але чи завжди безпечно?

За допомогою Wi-Fi мережі ви можете підключитися до інтернету, проте варто пам'ятати, що незважаючи на зручність, використання мережі відкритого доступу часто є небезпечним. Ви ризикуєте відкрити шахраям доступ до особистої інформації, файлів, що зберігаються на вашому телефоні чи комп’ютері. Підключаючись до безкоштовної Wi-Fi мережі, необхідно усвідомлювати, що ваші особисті дані можуть перебувати в небезпеці. Щоб уникнути ризику або принаймні ускладнити шахраям доступ до своїх даних, упевніться, що весь ваш трафік проходить згідно SSL-протоколу, який встановлює безпечне з'єднання між двома сторонами.

Намагайтеся не проводити банківські транзакції, не підключатися до робочих поштових скриньок, не користуватись банківськими додатками та не вводити дані кредитної картки та не залишати офіційних особистих даних на веб-сайтах.

Шахраї можуть створити власну «фальшиву» мережу Wi-Fi з безкоштовним доступом. Варто тільки підключитися до однієї з таких мереж, як небезпека стає цілком реальною.

З моменту підключення до такої мережі ваш телефон чи ноутбук знаходиться практично в повному розпорядженні хакера. Шахраї можуть відстежувати всі ваші дії, копіювати і переглядати ваші файли, читати СМС, мають доступ до журналу дзвінків та інтернет-трафік. Крім того, користуючись небезпечною мережею Wi-Fi, ви беззахисні перед комп'ютерним вірусом або іншими шкідливими програмами.

Техніка безпеки.

Правило 1. Замість безкоштовного Wi-Fi краще користуватися 3G / 4G-мережею. Якщо такої можливості немає, віддавати перевагу зашифрованим з'єднанням (WPA2 – програма сертифікації засобів бездротового зв'язку, розроблені об'єднанням Wi-Fi Alliance для захисту Wi-Fi-мережі).

Правило 2. Переконайтеся, що сайти, яким ви надаєте особисті дані, захищені SSL-протоколом, який ви бачите як невеликий замочок в адресному рядку, перед адресою сайту. Коли підключення до сайту не захищене, браузер зазвичай буде показувати користувачам повідомлення про те, що на сайті незахищене з'єднання і що вони можуть стати жертвою шахраїв.

Правило 3. Переконайтеся, що смартфон не запам'ятовує і не підключається автоматично до доступних мереж.

Правило 4. Регулярно змінюйте паролі на всіх важливих акаунтах.

Відкриті точки доступу до інтернету є улюбленим місцем шахраїв, що полюють за вашими особистими даними. Ці мережі незахищені від зломів. Якщо ви користуєтесь публічними мережами, будьте уважні та обережні!

 

Коли можна витратити гроші, відкладені до резервного фонду?


Цей світ складний і непередбачуваний, тому кошти, що призначені для несподіваних і невідкладних потреб, тобто своєрідний власний фінансовий резервний фонд є цінною перевагою в житті.

Резервний фонд, або фінансова подушка безпеки – це заощадження однієї людини або цілої сім'ї у вигляді резервного фонду, який надає впевненість в завтрашньому дні. Без нього важко впоратися в кризовий період життя, який в будь-який момент може настати.

Особливість таких накопичень в тому, що їх не використовують на повсякденні витрати. Фінансову подушку справедливо називають чимось на зразок буфера, що пом'якшує удар в разі непередбачених обставин. Але життя сповнене спокус, нам буває складно втриматись, щоб не витратити свої заощаджені фінансові резерви. Інколи нам здається, що це зараз саме той випадок, коли можна взяти гроші з резервного фонду, або людина сама в цьому намагається себе переконати, щоб виправдати бажання витратити кошти. Тож як втриматись від спокуси або зрозуміти, що настав «той самий» день?

Щоб зрозуміти необхідно поставити собі лише три запитання:

  • Чи трапилось щось несподіване? Несподіваним може бути: звільнили з роботи, заблокували банківський рахунок, налетів ураган і пошкодив дах, авто потрапило у ДТП, погіршилось здоров’я, бізнес закрили на карантин. Всі інші витрати потрібно планувати заздалегідь.
  • Чи це терміново? Важливо правильно обирати пріоритети для планування витрат. Якщо всі покупки відносити до термінових, дуже швидко від фінансових резервів нічого не залишиться. Терміновим може бути такі випадки як, наприклад, зламався холодильник, в якому повно продуктів, а на дворі +30˚С, або розбився смартфон, і ви втратили зв’язок з партнерами по роботі.
  • Це дійсно необхідно? Ви можете бути впевнені, що знаєте різницю між потребами та бажанням. Але знайти чітку межу буває непросто. Дійсно, необхідним може бути: медична процедура, з якою не можна зволікати; транспортні потреби, пов’язані з роботою; незапланована поїздка, яку неможливо відкласти.


Якщо всі три запитання отримали відповідь «так» – візьміть гроші з вашого резервного фонду. Не шкодуйте, а радійте, що раніше їх не витратили, адже завдяки вашій витримці вам не доведеться залазити в борги.

 

Фінансові помилки, які можуть зруйнувати стосунки


Маючи кожен свої фінансові звички, ми не замислюємось над тим, що іноді саме це може зруйнувати відносини в родині. Гроші можуть як допомогти вам і вашому партнеру зробити життя приємнішим, так і навпаки. На жаль, саме через гроші можуть відбуватись серйозні суперечки в родині. Давайте розглянемо, які звички найчастіше негативно впливають та руйнують стосунки.

1. Не обговорювати фінансові питання.

Призводить це до того, що партнери не розуміють один одного. А після початку спільного життя виявляється, що люди не знають фінансових потреб і звичок один одного. А можливо навіть мають зовсім різні уявлення про сімейні відносини.

2. Невиправдані сподівання.

Якщо до початку спільного життя ваш партнер не обіцяв взяти на себе всі фінансові витрати, не варто на це сподіватись в подальшому. Це стосується і виконання роботи по господарству, адже витрачений час – це теж гроші.

3. Партнер контролює кожну копійку.

Трапляється і таке, що партнер прагне контролювати все до дрібниць. В такому випадку виникає напруження в стосунках. Щоб уникнути непорозумінь обговоріть це зі своїм партнером, і подумайте, чи ваші спільні цілі того варті.

4. Спонукання залізти в борги.

Коли хтось із пари прагне витрачати більше, ніж заробляє, і підштовхує свого партнера позичати гроші або постійно збільшувати кредитний ліміт, це неминуче призводить до конфліктів через гроші і погіршення стосунків.

Сімейний бюджет повинен бути зручним, задовольняти потреби кожного, і сприяти досягненню спільної мети. Якщо парі вдається досягти взаєморозуміння та злагоди щодо фінансів, їх стосунки будуть більш гармонійними і стабільними.

 

Навіщо нам створювати сімейний капітал?


Вінстон Черчилль стверджував: «Накопичувати гроші  річ корисна, особливо якщо це зробили за вас батьки». І він мав рацію. Зазвичай батьки в Сполученому Королівстві, певно, залишають своїм дітям якісь активи (кошти на рахунках в банку, нерухомість, земельні ділянки та ін). Але в нашій країні культура формування власного сімейного капіталу, на жаль, практично відсутня.

«Від дерев’яних черевиків до дерев’яних черевиків – шлях в чотири покоління: перше покоління наживає, друге – примножує, третє – тринькає, четверте – повертається на фабрику» – ці слова також належать Черчілю. І вони гарно ілюструють конфлікт поколінь та неможливість зберігати та примножувати сімейний капітал. Тому найважливішим завданням є формування такої фінансової культури, яка дозволить створити сімейний капітал та його примножувати».

Що дає нам сімейний капітал? Фінансову свободу. Молодь, яка сформує власний капітал, вже в найближчому майбутньому може жити за рахунок отримання пасивного доходу.

Тобто молоді люди зможуть досягати своїх цілей та реалізовувати себе без надмірної турботи про гроші. Вони зможуть вільно обирати, як прожити своє життя. 

Де починається фінансова свобода? Скільки грошей вам потрібно для комфортного життя? Мільйон чи десять мільйонів? Для кожної людини буде своя сума, але вона буде відображати стиль і якість життя людині, при якому їй вистачить всього. Основним критерієм є достатність. Для когось достатньо двокімнатної квартири, а для когось потрібен будинок. Ми всі є різні.

Як створити сімейний капітал?

Ефективне управління особистими фінансами без планування сімейного бюджету неможливе. Спеціалісти та фінансові експерти наполегливо рекомендують якомога раніше залучати до цього дітей. Планувати сімейний бюджет можна як у звичайному блокноті чи зошиті, так і на комп’ютері, самостійно створивши таблицю, чи в спеціальних програмах для фіксування сімейного достатку та витрат, особистих дитячих фінансів.

Найбільш оптимальний спосіб створення сімейного капіталу  дотримуватися основних правил: оптимізація витрат і створення заощаджень, формування фінансового резерву на випадок надзвичайних ситуацій та примноження власного капіталу.

Створення власного та сімейного капіталу  це ваш шлях до фінансової свободи. Це вкрай необхідно зробити кожному, хто хоче з часом забезпечити собі безбідну старість. Це системна робота в напрямку свого фінансового добробуту.

Планування бюджету – це в якомусь сенсі мистецтво, це підтверджують слова німецького письменника Авербаха Бертольда: «Збереження грошей вимагає розсудливості, трата грошей вимагає мистецтва».

 

Довідка про систему гарантування вкладів: актуальна інформація


Однією із головних функцій Фонду є захист прав та охоронюваних законом інтересів вкладників.

Довідка про систему гарантування вкладів фізичних осіб є обов’язковим документом для ознайомлення перед укладанням з банком договору про розміщення коштів та  важливим для вкладника документом!

Зокрема, довідка містить інформацію про умови гарантування коштів за вкладом, максимальний розмір відшкодування, період відшкодування у разі віднесення банку до категорії неплатоспроможних та валюту відшкодування.

Крім того, банк зобов’язаний ознайомлювати вкладника з Довідкою після укладення договору не рідше ніж один раз на рік у спосіб, що визначать сторони у договорі.

У кожному відділенні банку повинна розміщуватися така інформація:

  • копія Свідоцтва учасника Фонду;
  • реквізити Фонду (місце знаходження, контактні номери телефону, адреса офіційної сторінки в мережі Інтернет);
  • зразок Довідки та актуальна інформація про граничний розмір відшкодування коштів за вкладами.


Звертаємо вашу увагу, що в системі гарантування вкладів України з 05 серпня 2021 року змінилося визначення поняття «вклад» і правила розрахунку суми відшкодування коштів вкладників.

Вкладом є кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського рахунку, банківського вкладу (депозиту), включаючи нараховані відсотки на такі кошти.

Фонд гарантує вклади фізичних осіб в банках України, що є учасниками Фонду, з переліком яких можна ознайомитись на сайті Фонду fg.gov.ua. Максимальна сума відшкодування коштів за вкладами в одному банку станом на сьогодні становить 200 тисяч гривень – це граничний розмір відшкодування коштів для одного вкладника.

Вклади в іноземній валюті відшкодовуються в національній валюті України після перерахування суми вкладу за офіційним курсом гривні до іноземних валют, встановленим Національним банком України на кінець дня, що передує дню початку процедури виведення Фондом банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації.

 

Які кошти не відшкодовує Фонд гарантування?


Перш ніж обрати банківську послугу, вам, щоб убезпечити себе від неприємних несподіванок, необхідно знати, які саме кошти, після розміщення їх у банку, не відшкодовуються Фондом в разі ліквідації банку.

Отже, відповідно до статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Фонд не відшкодовує кошти:

1) передані банку в довірче управління;

2) за вкладом у розмірі менше 10 гривень;

3) за ощадними та депозитними сертифікатами банків*;

*окрім коштів за іменними ощадними (депозитними) сертифікатами банку, виданими до 30 червня 2021 року, незалежно від дати прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних або про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку з підстав, визначених частиною другою статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність";

4) розміщені на вклад у банку особою, яка є пов’язаною з банком особою або була такою особою протягом року до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних або про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку;

5) розміщені на вклад у банку особою, яка надавала банку професійні послуги як аудитор, оцінювач, у разі якщо з дня припинення надання послуг до дня прийняття Національним банком України рішення про віднесення такого банку до категорії неплатоспроможних або про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку не минув один рік.

6) розміщені на вклад власником істотної участі банку;

7) за вкладами у банку, за якими вкладники на індивідуальній основі отримують від банку проценти за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону України «Про банки і банківську діяльність», або мають інші фінансові привілеї від банку;

8) за вкладом у банку, якщо такий вклад використовується вкладником як засіб забезпечення виконання іншого зобов’язання перед цим банком, у повному обсязі вкладу до дня виконання зобов’язань;

9) за вкладами у філіях іноземних банків;

10) за вкладами у банківських металах;

11) розміщені на рахунках, що перебувають під арештом за рішенням суду;

12) за вкладом, задоволення вимог за яким зупинено відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».

Водночас, пам`ятайте, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані станом на кінець дня, що передує дню початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

На сьогодні сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень.

Також зверніть увагу на те, що відшкодування коштів за вкладом в іноземній валюті здійснюється в національній валюті України після перерахування суми вкладу за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, встановленим НБУ на кінець дня, що передує дню початку ліквідації банку.

Практична порада! Завжди дізнавайтесь у банку, чи гарантується ваш вклад Фондом і в якому обсязі. Банки зобов`язані надавати вам інформацію щодо вкладів, які не гарантуються Фондом.

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб


13-10-2021 542
Комментариев: 0
avatar

Читайте також: