Сьогодні: Чт, 21-11-2024    08:29:56


Вакцинація проти COVID-19 [10]
Часті питання про процес вакцинації в Україні

24 лютого 2021 року в Україні стартував процес вакцинації проти COVID-19.

Вакцинація - це поетапний процес. Спочатку щеплення отримують медичні працівники та найбільш вразливі верстви населення. До того ж пріоритетними групами визначено всіх, хто працює у сфері безпеки і життєдіяльності держави. 

Кількість мобільних бригад імунізації, пунктів щеплення та центрів масової вакцинації постійно збільшується. Відповідно збільшується кількість груп, охоплених вакцинацією.


23 лютого 2021 року в  Україну прибуло 500 тис. доз вакцини AstraZeneca (Covishield).

25 березня 2021 року - було доставлено 215 тис. доз вакцини Sinovac (CoronaVac).

16 квітня 2021 року - 117 тис. доз вакцини Pfizer-BioNTech (Comirnaty), яку країна отримала в межах механізму COVAX

23 квітня 2021 року - 367 200 доз вакцини AstraZeneca-SKBio виробництва Південної Кореї в межах глобальної ініціативи COVAX.

30 квітня 2021 року - 500 тис. доз вакцини Sinovac (CoronaVac).

09 травня 2021 року - 500 тис. доз вакцини Sinovac (CoronaVac).

18-21 травня 2021 року - 473 850 доз вакцини Pfizer-BioNTech (Comirnaty), яку країна отримала в межах механізму COVAX.

24-28 травня 2021 року - 167 310 доз вакцини Pfizer-BioNTech (Comirnaty).Q&A щодо вакцинації від COVID-19 

26 травня 2021 року - 500 тис. доз вакцини Sinovac (CoronaVac).

2 червня 2021 року - 66 690 доз вакцини Pfizer-BioNTech (Comirnaty) за державний кошт. 

3 червня 2021 року - 705 600 доз вакцини AstraZeneca, в межах механізму COVAX

8-14 червня 2021 року - 473 850 доз Pfizer-BioNTech (Comirnaty) в межах механізму COVAX..  

9 червня 2021 року - 66 690 доз вакцини Pfizer-BioNTech (Comirnaty) за державний кошт

12 червня 2021 року - остання партія у 200 тис. доз вакцини Sinovac (CoronaVac). 

15 червня 2021 року - ще 66 690 Pfizer-BioNTech (Comirnaty) доз за державний кошт.


Міністерство охорони здоров’я України визначило і запланувало таку послідовність вакцинації від COVID-19:

Етап 1. Вакцинація людей із критичним ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19, а також фахівців, які працюють у сфері протидії пандемії COVID-19.
Планове охоплення: близько 367 000 — <1 % від загальної кількості людей в Україні.
Вакцинацію здійснюватимуть мобільні бригади.

Етап 2. Вакцинація людей із надзвичайно високим ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19, а також всіх, хто надає медичні послуги.
Планове охоплення: близько 2,5 мільйона — 6,1% від загальної кількості людей в Україні.
Вакцинацію здійснюватимуть заклади первинної медичної допомоги і мобільні бригади.

Етап 3. Вакцинація людей із високим ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19 та фахівців, які працюють  у сферах підтримки безпеки та життєдіяльності держави.
Планове охоплення: близько 7,2 мільйона — 17,1% від загальної кількості людей в Україні.
Вакцинацію здійснюватимуть заклади первинної медичної допомоги і мобільні бригади.

Етап 4. Вакцинація людей із підвищеним ризиком інфікування та розвитку коронавірусної хвороби COVID-19 та спеціалістів, які працюють у сферах підтримки безпеки та життєдіяльності держави.
Планове охоплення: близько 11 мільйонів — 26% від загальної кількості людей в Україні.
Вакцинацію здійснюватимуть заклади первинної медичної допомоги і мобільні бригади.

Етап 5. Після реалізації 1–4 етапів і в умовах високої доступності вакцин від COVID-19 та в разі повного забезпечення ними, розпочнеться наступний, п’ятий етап. Це означатиме, що вакцинуватися зможуть дорослі (від 18 років), які не увійшли до пріоритетних груп. Кількість таких людей становитиме близько 13 мільйонів. 

Два раунди — дві дози вакцини

Вакцинація від COVID-19 на кожному з етапів проводитиметься раундами. В одному раунді ті, хто роблять щеплення, отримують по одній дозі вакцини. Повний захист від нового коронавірусу передбачає дві дози відповідно до схем застосування вакцин, які закуповуватиме наша держава.


Зараз в Україні вакцинують: 

  • медиків і працівників закладів охорони здоров’я;
  • медиків та інших працівників закладів охорони здоров’я;
  • мешканців та персонал будинків для літніх людей та спеціалізованих інтернатів;
  • маломобільних громадян;
  • соціальних працівників та священнослужителів;
  • освітян;
  • військовослужбовців та співробітників інших структур державної безпеки;
  • працівників органів державної влади та місцевого самоврядування усіх рівнів;
  • працівників паливно-енергетичного комплексу;
  • працівників санаторно-курортних закладів;
  • членів офіційних олімпійських та паралімпійських делегацій;
  • людей віком від 65 років;
  • ув’язнені та персонал закладів позбавлення волі;
  • у вихідні дні в центрах вакцинації щеплюють усіх охочих, хто записався до листа очікування через сайт чи додаток “Дія” чи контакт-центр, пріоритет надають літнім людям.

Для імунізації використовують вакцини AstraZeneca, CoronaVac/Sinovac Biotech,Comirnaty/Pfizer-BioNTech. Вакцинація відбувається через мережу первинної медичної допомоги, силами мобільних бригад з імунізації та в центрах масової вакцинації


Кожен флакон AstraZeneca (Covishield, SKBio) містить 10 доз вакцини. Відкритий флакон можна використати лише протягом 6 годин. Якщо всю вакцину з відкритого флакону не використали в цей термін, залишкові дози мають утилізувати. 

Вакцину Comirnaty/Pfizer перед введенням необхідно розвести. Після розведення флакон цієї вакцини містить 6 доз. Приготовлена, змішана з розчинником вакцина має бути використана протягом 6 годин. Після цього залишкову вакцину мають утилізувати. 

У разі якщо хтось з записаних на вакцинацію відмовився або не зміг щепитися, залишкові дози вакцин можна використати, щоб щепити інших осіб з 1-2 етапів


Три способи організації процесу вакцинації від COVID-19:

  • За допомогою мобільних бригад з імунізації.

Мобільні бригади виїжджатимуть до колективів медиків, працівників соціальної сфери, освітян, військовослужбовців тощо, а також туди, де доступ до закладів охорони здоров’я ускладнений або неможливий. Мобільні бригади з імунізації також виїжджають до маломобільних груп населення та людей з інвалідністю. Для впровадження основних етапів вакцинації, вказаних у Дорожній карті МОЗ України, буде залучено до 600 таких бригад.

  • Вакцинація на базі пунктів щеплень.

Медичні працівники проводять вакцинацію всіх людей, яких направлено до них відповідно до етапу проведення імунізації за попереднім записом.

Для здійснення вакцинації від COVID-19 на базі закладів охорони здоров’я потрібно додатково залучити до 4 300 пунктів щеплень. Окрім того, вакцинацію від COVID-19 в закладах охорони здоров’я буде організовано у такий спосіб, щоб не порушувати рутинної вакцинації.

Громадяни України, які перебувають на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також Автономної Республіки Крим, матимуть доступ до вакцин від коронавірусної хвороби в пунктах щеплень на територіях, підконтрольних уряду України.

Зараз підготовлено до роботи 2127 пунктів щеплення (тимчасових або постійних) проти COVID-19. 

Стаціонарні пункти щеплення будуть працювати в закладах охорони здоров’я. Для організації безпечного  вакцинування ці кабінети щеплень обладнані відповідно до вимог інфекційного контролю та забезпечені  необхідною кількістю доз вакцини. Медики, які в них працюватимуть, пройшли відповідне навчання (1407 лікарів та 1446 медичних сестер).  

  • Щеплення у центрах масової вакцинації.

На українських стадіонах, спортивних, учбових та культурних майданчиках відкриваються центри масової вакцинації населення проти COVID-19, щоб якомога швидше щепити від COVID-19 усіх охочих. Поки такі центри працюють лише у вихідні дні. У них щеплюють громадян, які раніше записались до Q&A щодо вакцинації від COVID-19 оновлено: 04.06.2021 статус: не для розповсюдження Комунікаційний центр вакцинації від COVID-19 при Центрі громадського здоров’я vaccination.covid19.gov.ua листа очікування вакцинації від COVID-19 у додатку чи на сайті “Дія” або через контакт-центр Міністерства охорони здоров’я. Пріоритет надається людям похилого віку.


Загальна потреба становить близько 600 мобільних бригад для впровадження кампанії на всіх чотирьох етапах. Зараз в Україні сформовано 347 мобільних бригад, яких достатньо для вакцинації на першому і другому етапах. Загалом до роботи в мобільних бригадах буде залучено 2 500 фахівців.

Склад мобільної бригади:

  • Лікар
  • Дві медичні сестри
  • Реєстратор
  • Водій

Для організації постачання та розподілу вакцини від COVID-19, організації роботи з вакцинації потрібні кваліфіковані, добре підготовлені медичні працівники. Саме тому для медиків, які працюватимуть у кампанії з імунізації, проводяться відповідні тренінги. Їх організовують МОЗ України, НСЗУ, ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», ДП «Державний експертний центр МОЗ України», ВООЗ, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, USAID та інші національні й міжнародні партнери.

15-23 лютого медичні мобільні бригади пройшли практичні навчання з імунізації від COVID-19 вакцинами від Pfizer/BioNTech та AstraZeneca (Covishield). Враховуючи, що ці вакцини вимагають різних умов зберігання та логістики, одна частина мобільних бригад з кожної області вивчила спосіб використання, введення й особливості роботи з вакциною Pfizer/BioNTech, інша – з AstraZeneca (Covishield). Також з метою створення більшої кількості мобільних бригад розпочалися навчання для медичних працівників по областях України.


Відповідно до наказу МОЗ України вакцини розподіляютьсяі на 25 обласних центрів. Обласні центри за наказом МОЗ України готують відповідні накази для розподілу на районному рівні.


Наявні вакцини від COVID-19 потребують  наступних температурних режимів зберігання:

  • -60… -80°C

Таких умов вимагають вакцини виробництва Pfizer/BioNTech.

За результатами тендеру для розвезення вакцини, отриманої Україною за механізмом COVAX, обрано приватну логістичну компанію “Фармасофт”. Вакцину, закуплену за державні кошти, перевозити буде державне підприємство “Укрмедпостач”.

За результатами тендеру обрано приватну логістичну компанію “Фармасофт”, яка має відповідний досвід логістики медичних препаратів у наднизьких температурах. Ця компанія має достатню кількість обладнання для дотримання вимог холодового ланцюга, а також надає спеціалізований транспорт для доставки вакцини до регіональних центрів.

Розвозити вакцину будуть щотижня, суворо дотримуючись температурного режиму. 

В обласних центрах для вакцини підготовлено 25 складів. Вакцини мають бути використані протягом 5 днів з моменту доведення вакцини до температури +2 до +8°C . 

У районах вакцину не зберігатимуть. Зі складів регіонального рівня її щодня забиратимуть мобільні бригади відповідно до попередньо складеного маршруту виїзду та реєстру людей, які отримуватимуть щеплення. 

  • -20°C

Зберігання вакцин за температури -20°C здатні забезпечити державні підприємства «Укрвакцина» та “Укрмедпостач”. У холодильному обладнанні цих компаній за -20°C можна зберігати не менше 3 000 000 доз вакцини. Окрім того, вони можуть доставляти вакцини до регіональних складів.

  • +2…+8°C

Такий температурний режим також забезпечать ДП «Укрвакцина» та ДП “Укрмедпостач”. Підприємства мають потужності для приймання на склад і зберігання одночасно близько 30 000 000 доз, а також спеціалізований транспорт для доставки в обласні центри. 

У регіонах працюють 25 складів, які можуть зберігати обсяг препаратів дво- чи тримісячної потреби.