Здатність мати дитину зменшується у всіх жінок у міру дорослішання, але точний вік, коли жінка більше не може зачати дитину кожної жінки різний. У деяких жінок це відбувається в молодшому віці, ніж можна було б очікувати. Близько однієї третини пар матимуть проблеми з вагітністю, коли партнерка старша за 35 років.
Є кілька тестів, які можуть допомогти визначити потенціал жіночої фертильності, який також називають оваріальний резерв.
Одним з найпоширеніших способів перевірки оваріального резерву є вимірювання рівня гормонів у крові. Фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) та естрадіол перевіряють на початку менструального циклу. Зазвичай це робиться на 3-й день циклу, але його можна провести з 1-го до 5-го дня. Ці рівні гормонів можуть дати важливу інформацію про спільну роботу яєчників та гіпофізу.
Гіпофіз виробляє ФСГ на шляху зростання фолікула. Фолікул є невеликою кістою, що містить яйцеклітину. Зазвичай рівні ФСГ найнижчі на початку менструального циклу, а потім підвищуються, викликаючи зростання фолікула та дозрівання яйцеклітини. При цьому фолікул вивільняє естрадіол. У свою чергу, ці вищі рівні естрадіолу змушують гіпофіз виробляти менше ФСГ. Якщо яйцеклітина і фолікул починають рости дуже рано через те, що рівень ФСГ вже підвищується, естрадіол виробляється швидше. Якщо розвиток йде дуже швидко, яйцеклітина не дозріває належним чином.
Загалом жінки, які мають рівні ФСГ та/або естрадіолу на 3-й день циклу високі, мають менше шансів народити дитину після індукції овуляції або екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) порівняно з іншими жінками того ж віку.
Антимюллерівський гормон (АМГ) є ще одним тестом оваріального резерву. Він виробляється у фолікулі та пов'язаний з кількістю яйцеклітин. Рівні АМГ можна виміряти у час менструального циклу.
Цей тест включає прийом ліків під назвою цитрат кломіфену, щоб побачити, як реагують яєчники. Його призначають на початку менструального циклу. Рівні ФСГ та естрадіолу в крові вимірюють до та після введення цитрату кломіфену. Жінки мають нижчі показники вагітності як при терапії індукції овуляції, так і при ЕКЗ, якщо рівні ФСГ високі в будь-який час.
Трансвагінальне УЗД може бути виконане на початку менструального циклу для підрахунку кількості дрібних (2–10 мм) фолікулів у яєчниках. Це звані антральні фолікули, у яких розвиваються яйця. Кількість антральних фолікулів може сказати нам, скільки яйцеклітин є, і про реакцію жінки на гонадотропні препарати. Цей тест є точнішим, якщо його проводить медичний працівник, який має досвід роботи з оцінкою фертильності.