Ерозія ґрунту — це процес руйнування поверхні ґрунту водою, вітром, силою тяжіння та людською діяльністю. Більшості цієї шкоди можна уникнути, застосовуючи відповідні протиерозійні засоби.
Інтенсифікація сільського господарства збільшує частоту і масштаби як вітрової, так і водної ерозії. Більш детальніше ознайомитись з методами запобігання ерозії можна за посиланням, це дасть можливість провести необхідні заходи за умови їх необхідності. Одним з найбільш поширених методів боротьби з ерозією грунтів є протиерозійні геомати.
На жаль, ерозія має дуже негативний вплив у сільському господарстві. Можна їх перерахувати:
Явище ерозії призводить до деградації ґрунту. Вітряна зазвичай виникає в сухих умовах, коли ґрунт піддається впливу вітру. Своєю чергою, ерозія водою відбувається під час інтенсивних опадів та поверхневого стоку. Ці явища найчастіше трапляються в районах з великим схилом, які за своєю природою трактуються як зони, особливо ризиковані для ерозії. Там практику протиерозійних процедур слід розглядати як обов'язковість.
Існує багато методів запобігання ерозії, які передбачають зміну способу ведення господарства. Річ йде про протиерозійну меліорацію, тобто про всі способи лікування, які спрямовані на охорону та рекультивацію сільськогосподарських земель та охорону ландшафту. Наприклад, рекомендується вирощувати рослини, які міцно зв’язують ґрунт корінням і розташовувати їх вузькими рядами.
Під час вітрової та водної ерозії найдрібніші частинки, особливо органічні речовини, частинки піску переносяться та транспортуються на великі відстані. В результаті втрачається верхній шар ґрунту, багатий поживними речовинами та органікою. З часом це знижує продуктивність ґрунту та родючість. З іншого боку, вилуговування поживних речовин та засобів захисту рослин сприяє забрудненню поверхневих та підземних вод.
Це не єдині наслідки ерозії. Під час процесу ерозії зменшується біомаса ґрунтових мікроорганізмів, зменшується вміст органічної речовини та швидкість мінералізації рослинних залишків. Також зменшуються можливості інфільтрації води та аерації ґрунту.
Хоча тема ерозії здається піднесеною, вона є справжньою проблемою, особливо якщо розглядати її в довгостроковій перспективі. На жаль, ці явища будуть посилюватися в умовах зміни клімату і все частіше досягають екстремальних явищ, таких як тривала посуха або швидкі опади. Їх можна запобігти різними способами (деякі з них були включені до пунктів, що додаються до поля). Впровадження якомога більшого числа способів запобігання ерозії буде доречно у сільськогосподарській практиці.