Ранньою весною дачники поспішають в магазини, щоб придбати розсаду, насіння і засоби для захисту майбутнього врожаю від бур'янів, шкідників. Слово пестициди міцно увійшло в ужиток, дослівно з латині воно перекладається як «вбивати заразу». За допомогою біоцидних препаратів люди захищають урожай, але одночасно з цим завдають шкоди грунті.
Негативний вплив цих речовин на навколишнє середовище-одна з глобальних екологічних проблем. Важливим заходом мінімізації шкідливого впливу агрохімікатів є моніторинг, що включає хімічний аналіз пестицидів у грунті, розробку заходів з її оздоровлення.
Існує більше двадцяти груп хімічних речовин даної категорії. Вони класифікуються в залежності від того, проти яких організмів, шкідників використовуються. Самі великі:
Ще один критерій класифікації – швидкість розкладання в грунті. Виділяють групи з періодом напіврозпаду:
Безпечним вважається застосування пестицидів, здатних розкластися протягом вегетаційного періоду. При внесенні в грунт агрохімікати вступають в хімічні реакції, відбуваються гідроліз, окислювально-відновні процеси. З'єднання трансформуються, мінералізуються. До 80 % внесених добрив адсорбується органікою і колоїдами грунтів. Надлишки сполук потрапляють в грунтові води, по живильним ланцюжкам проникають в продукти харчування і організми людей.
Деякі речовини, наприклад, гептахлор, альдрин зберігають токсичну дію протягом дев'яти років. Гербіцид симазин розкладається протягом 17 місяців. Похідні карбамінової кислоти втрачають отруйні властивості за три місяці.
Хімічний аналіз грунту, проведений в лабораторних умовах, дозволяє визначити концентрацію пестицидів. Дослідження проводяться за затвердженими методиками. Хороші результати дають газохроматографічні технології досліджень.
Методика описана в стандарті ГОСТ Р 53217, може використовуватися для проведення дослідження всіх видів грунту. Її суть:
Ефективність дослідження залежить від складу грунту і досконалості використовуваної апаратури.