Сьогодні: Сб, 23-11-2024    15:31:21
Головна » Публікації » Інтернет

Zero waste на практиці: найважливіше про компостування в домашніх умовах


Zero waste на практиці: найважливіше про компостування в домашніх умовах

Статистика свідчить: щороку близько 1,3 мільярда тонн органічних відходів потрапляють на смітник. Під час їхнього розкладання виділяється вибухонебезпечний метан. Цей газ спричиняє пожежі на звалищах, посилює парниковий ефект та пришвидшує глобальне потепління.

Щоб мінімізувати руйнівний вплив на довкілля, органічне сміття можна компостувати, навіть якщо ви живете в багатоквартирному будинку. Далі з’ясовуємо, як налагодити процес і що саме для цього потрібно.

Чому важливо компостувати

Що зазвичай потрапляє до сміттєвого відра? Відходи, які утворюються в процесі готування, залишки їжі, харчові продукти, термін придатності яких вийшов. Вони складають приблизно 40–50% вмісту середньостатистичного сміттєвого бака. Усе це доставляється на звалище в пластикових пакетах, потім гниє та виділяє вже згаданий вище метан. Крім того, в процесі розкладання органіки виділяється рідина — фільтрат. Крізь шари сміття вона разом із мікропластиком та іншими шкідливими речовинами просочується в землю. Щоб захистити довкілля, сміттєзвалище повинне мати знизу спеціальний шар із пластику, а також систему для очищення фільтрату. Проте ситуація в Україні далека від ідеальної.

Про компостування та його значення говорять мало, тому виникає враження, що це складно. Але тут немає нічого надзвичайного.

Як організувати процес, якщо ви живете у квартирі

Тим, хто сортує сміття та хоче переробляти органічні відходи, знадобляться

засоби для компостування. Це приладдя й препарати, необхідні для того, аби з залишків органіки отримати безпечне екологічне добриво:

  • Компостер із бокаші. Це одне відро або комплект (2 шт.) зі вторинного пластику та мікроорганізми, схожі на висівки. Бокаші запобігають гниттю, під їхнім впливом відходи ферментуються. Дно відра знімне, внизу є кран, через який раз на 3–5 днів треба зливати ферментаційну рідину. Якщо розвести її з водою в пропорції 1:10, вийде натуральне добриво для кімнатних квітів. Це найдоступніший спосіб домашнього компостування.
  • Електричний компостер. Висушує органічні відходи протягом 4–6 годин. На виході отримують поживне добриво для кімнатних рослин чи відкритого ґрунту.


Другий варіант коштує дорожче, купити його можна за попереднім замовленням. Обидва компостери прості у використанні, однаково ефективно нейтралізують неприємні запахи. Коли відро наповниться, добриво варто закопати біля будинку.

Які відходи не можна відправляти в компостне відро? Рідин (йогуртів, соків, лимонадів), кісток, олій та жирів, фекалій домашніх тварин там бути не повинно. Якщо іноді всередину потрапить паперова серветка, це зовсім не страшно.

Источник: сайт ozero.me


04-02-2022 418
Комментариев: 0
avatar

Читайте також: